Podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe, zwane też podestami ruchomymi lub podnośnikami nożycowymi, służą do podnoszenia pracowników na daną wysokość. Jest to niezbędne wyposażenie przy pracach na wysokości, które wpływa na oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo pracy.

Podest pozwala dotrzeć na dowolną wysokość, nie blokując jednocześnie terenu wykonywanej pracy. Podesty ruchome są urządzeniami powszechnie znanymi. Używane są tam, gdzie prowadzone są prace na wysokości i trudne byłoby transportowanie pracowników na ich stanowiska w inny sposób. Są to niezwykle pomocne urządzenia cechujące się również dużym bezpieczeństwem podczas użytkowania.

W skład podestu ruchomego w zależności od jego rodzaju wchodzą platforma robocza z elementami sterowniczymi, wysięgnik oraz podwozie. Wysięgniki, mogą być teleskopowe, przegubowe lub przegubowo-teleskopowe. Bez względu na rodzaj sprawdzają się one nie tylko w transporcie osób, ale również przy podnoszeniu ciężkich materiałów, używanych do prac budowlanych. Bez ich pomocy musiałyby one być wciągane w inny sposób, który mógłby zająć znacznie więcej czasu. Dzięki nim wiele prac przebiega znacznie szybciej i sprawniej.

Podział podnośników pod względem sposobu podnoszenia:

  • podnośniki nożycowe,
  • podnośniki przegubowe,
  • podnośniki teleskopowe.

Podział podnośników ze względu na sposób przemieszczenia:

  • podnośniki samojezdne,
  • podnośniki holowane,
  • podnośniki na samochodach.

Podział podnośników ze względu na napęd:

  • podnośniki o napędzie elektrycznym,
  • podnośniki o napędzie spalinowym.

PODNOŚNIKI NOŻYCOWE

Mechanizm tych podnośników opiera się o krzyżujące się ze sobą ramiona, które podnoszą podest, poprzez ich prostowanie. Konstrukcja ta pozwala na zapewnienie maksymalnej stabilności, niezależnie od wielkości samego podestu, który jest podparty z obu stron.
Mechanizm podnośników tego typu pozwala unieść umieszczoną na nim platformę na dużą wysokość, przy maksymalnym zredukowaniu niepożądanych wstrząsów i wychyłów. Jednocześnie sama platforma jest mocno ograniczona przez mechanizm podnoszący i nie posiada zazwyczaj zbyt szerokiego zakresu ruchów poza pionowym. Konstrukcja ta posiada szerokie zastosowania, ze szczególnym naciskiem na pracę w przestrzeniach zamkniętych, co wynika z małych rozmiarów i niewielkiego zapotrzebowania na wolną przestrzeń wokół pracującego podnośnika.

PODNOŚNIKI PRZEGUBOWE

Podnośniki tego typu sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju zadaniach, gdzie utrudniony jest dostęp do miejsca pracy poprzez np. brak możliwości ustawienia podnośnika bezpośrednio pod takim miejscem. Konstrukcja ta pozwala na dużą manewrowość oraz posiada duży zasięg roboczy. Używanie podnośnika przegubowego wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Udźwig podnośnika zmienia się w zależności od tego, jak daleko od środka ciężkości znajdzie się końcówka ramienia z koszem.

PODNOŚNIKI TELESKOPOWE

Podnośniki teleskopowe posiadają znacznej długości wysięgnika,a także małą wagę i gabaryty. Podnośniki tego typu są stworzone do zadań związanych z operowaniem na dużych wysokościach. Wynika to z prostej konstrukcji składającej się z jednego wysuwanego ramienia, którego długość jest dostosowana do wysokości wykonywanej pracy.

PODNOŚNIKI SAMOJEZDNE

Podnośniki samojezdne posiadają własny napęd elektryczny lub spalinowy. Pozwala to na swobodne przemieszczanie podnośnika pomiędzy stanowiskami pracy, nawet przy znacznym oddaleniu ich od siebie. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego podnośniki mogą być stosowane wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Dzięki szerokiemu wachlarzowi modeli dostępnych na rynku można dobrać podnośnik idealny do swojego zapotrzebowania.

PODNOŚNIKI HOLOWANE

Podnośniki holowane łączą ze sobą cechy podnośników samojezdnych oraz tych montowanych na podwoziach samochodów. Ich transport jest ułatwiony dzięki możliwości użycia samochodu jak środka transportu. Dodatkowo sam samochód może być wykorzystany do np. transportowania materiałów lub pracowników gdy dostarczy na miejsce już sam podnośnik.

PODNOŚNIK NA SAMOCHODACH

Podnośniki tego typu posiadają przewagę nad podnośnikami samojezdnymi – są w stanie pokonywać znacznie większe odległości. Połączenie konstrukcji podnośnika z samochodem pozwala na dotarcie do miejsc oddalonych o wiele kilometrów, a lepsze konstrukcję umożliwiają np. jazdę w trudnym terenie.

ELEKTRYCZNE PODNOŚNIKI PRZEGUBOWE

Elektryczne podnośniki przegubowe są stosowane zwłaszcza przy czynnościach konserwacyjnych i obsłudze wnętrz centrów logistycznych, centrów handlowych lub zakładów przemysłowych. Są niewielkiego rozmiaru, dzięki czemu swobodnie przejadą przez drzwi. Napęd elektryczny jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale zapewnia cichy ruch podnośnika. Główne zalety tych platform do użytku wewnętrznego to minimalny poziom hałasu, zwinność ruchów, kompaktowe wymiary i niebrudzące opony.

SPALINOWE PODNOŚNIKI PRZEGUBOWE

Spalinowe podnośniki przegubowe sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. Szybko i skutecznie pomagają przy pracach konstrukcyjnych. Wysokość robocza podnośników przegubowych dochodzi do 26 metrów, posiadają one także duży wysięg boczny. Automatyczne poziomowanie kosza roboczego, solidna konstrukcja oraz łatwa obsługa i zwrotność gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas wszelkich prac na wysokościach.

Dysponujemy podnośnikiem koszowym

MAN Wumag WT 220 – wysięg 22m

– Wycinka drzew z podnośnika koszowego i metodami alpinistycznymi